Planowanie podróży do Namibii wiąże się z wieloma przygotowaniami, a jednym z kluczowych etapów jest uzyskanie wizy. W artykule pt. „Wiza do Namibii – Jak się ubiegać? Instrukcja krok po kroku. Gotowy formularz wizowy” przedstawimy szczegółowe informacje, które pomogą Ci w bezproblemowym przejściu przez proces aplikacyjny.

W naszym przewodniku znajdziesz informacje o wymaganych dokumentach, opłatach wizowych oraz krokach, które należy podjąć, aby z sukcesem aplikować o wizę. Dodatkowo, udostępniamy gotowy formularz wizowy, który możesz wypełnić, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces aplikacyjny. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje, czy podróż służbową, nasz artykuł stanowi kompletne źródło wiedzy, które przybliży Cię do odkrywania uroków Namibii.

Czy Polacy potrzebują wizy do Namibii?

Krótko mówiąc – tak. Zasady dotyczące wizy do Namibii są TUTAJ. A dla zilustrowania mapka:

Polityka wizowa w Namibii

Namibia – visa on arrival, czyli wiza po przylocie.

Od 16 sierpnia 2019 roku w Namibii zaczął obowiązywać system wydawania wiz na lotnisku w Windhoek (visa on arrival), co umożliwiło rezygnację z konieczności ubiegania się o wizę w ambasadzie w Berlinie. Od niedawna można też ubiegać się o wizę na lotnisku w Walvis Bay, a także w Trans Kalahari Border Post.

Od 2022 roku opłata za wizę ustalona została na 1200 N$ (około 300 PLN). Można płacić gotówką (Randy / namibijskie dolary) lub kartą. Nie zapłacimy w innej walucie!

Namibia – formalności wizowe na lotnisku Hosea Kutako w Windhoek.

Zakładamy, że przeważająca większość będzie dostawała się do Namibii właśnie przez lotnisko Hosea Kutako (Windhoek). Poniżej instrukcja krok po kroku jak zachowywać się na lotnisku.

Przede wszystkim jeszcze przed wylotem polecamy ściągnąć, wydrukować i wypełnić formularz wizowy. Oszczędzi to dużo czasu na lotnisku. Formularz można pobrać TUTAJ.

Zostanie nam do wypełnienia jedynie krótki arrival form, który dostaniemy w samolocie, także będzie dość czasu aby go wypełnić. Arrival form możemy też po prostu wziąć już po wylądowaniu na lotnisku.

Dokumenty, które koniecznie musimy mieć – paszport, wniosek wizowy, arrival form, dobrze mieć też ubezpieczenie i potwierdzenie lotu powrotnego – choć nie powinni o to pytać.

Algorytm działania na lotnisku:

 1. Lądujemy i wysiadamy z samolotu.
 2. Idziemy do pokoiku gdzie wydają Visa On Arrival, – znajduje się on na lewo od wejścia, z napisem Visa On Arrival. Uwaga! Obsługa może nas kierować bezpośrednio na wprost do immigration, nie idźmy tam – tam można iść już mając wizę.
 3. W pokoiku dajemy wiosek wizowy (jeśli go nie mamy, należy wziąć formularz i go wypełnić) i ewentualne dokumenty o które poproszą (bardzo wątpliwe, że o cokolwiek poproszą), płacimy N$1200 (można kartą). Tu jeszcze nie dostajemy wizy – jedynie potwierdzenie zapłaty i podbity wniosek wizowy.
 4. Z kompletem dokumentów (paszport, podbity wniosek wizowy, potwierdzenie zapłaty za wizę i arrival form) idziemy do okienka immigration i dopiero tam dostajemy wizę. Zrobią tam nam też zdjęcie.
  Upewniamy się, że data wyjazdu z Namibii jest odpowiednia – zwykle standardowo wystawiają na miesiąc. Sprawdzamy też czy wiza na pewno jest wielokrotnego wjazdu, jeśli na takiej nam zależy.
 5. Upewniamy się, że po formalnościach mamy poprawnie wbitą wizę – tak aby obowiązywała na czas naszego pobytu w Namibii.
 6. Przechodzimy dalej, odbieramy bagaż.
 7. Wychodzimy do sali przylotów gdzie korzystamy z bankomatu, kantoru, możemy też kupić lokalną kartę SIM (koniecznie firma mtc).

I tyle. Ruszamy na podbój Afryki 🙂

Często zadawane pytania:

 • W jakiej walucie mogę płacić za wizę? Namibijskimi dolarami bądź południowoafrykańskimi Randami. Randy są pełnoprawną walutą w Namibii i wymieniają się w stosunki 1:1. Czyli za wizę możemy dać 1200 namibijskich dolarów (NAD/N$) bądź 1200 Randów (ZAR).
  Za wizę nie zapłacimy np w Euro czy dolarach. Jeśli nie mamy innej opcji, możemy poprosić o eskortę do kantoru. To się zwykle udawało.
 • Czy za wizę można płacić kartą? Tak (Revolut też zawsze działał).
 • W jakim języku musi być wypełniony wniosek? Po angielsku.
 • Czy muszę mieć już wcześniej przygotowany formularz wizowy? Nie, bez problemu pobierzesz i wypełnisz go już na lotnisku w Windhoek.
 • Czego oprócz paszportu potrzebuję, żeby otrzymać wizę do Namibii? W praktyce sam paszport zawsze wystarczył. Jednak polecamy mieć przy sobie potwierdzenie ubezpieczenia i lotu powrotnego.
 • Jakie informacje muszę mieć aby wypełnić wniosek wizowy? Oprócz informacji osobistych jak dane personalne musisz wiedzieć gdzie jest Twój pierwszy nocleg w Windhoek (adres i numer telefonu), a także przybliżoną trasę po Namibii.
 • Co jeśli podróżuję z dzieckiem? Musisz mieć przetłumaczony na angielski pełen odpis aktu urodzenia. Jeśli obecny jest tylko jeden rodzic – dodatkowo zgody drugiego rodzica lub wyrok sądu o samodzielnym sprawowaniu opieki lub akt zgonu drugiego rodzica. Wszystko przetłumaczone.
 • Na jak długo można dostać wizę do Namibii? 90 dni.
 • Ile czasu mogę maksymalnie być w Namibii? 90 dni w ciągu roku. I uwaga, liczy się faktyczna ilość dni na miejscu, nie długość wizy.